Moloz Dökümünü Protesto Eden Depremzedelere Biber Gazlı Müdahale!

Hatay’ın Samandağ ilçesinde moloz dökümünü protesto etmek isteyen depremzedelere, jandarma ve çevik kuvvet polisi biber gazıyla müdahale etti. Biber gazından etkilenen bir kadın baygınlık geçirdi.

Valinin kendilerine verdiği sözü tutmadığını belirten bir depremzede, “Vali size ‘bu halkı ezin geçin katil mi olun’ dedi. Neden verdiği sözü yerine getirmiyor bu vali? Buraya molozların dökülmesini istemiyoruz. Burada astım hastası olanlar var. Çocuklar var” diye tepki gösterdi.

Hatay’da depremzedelerin enkaz molozlarının yaşam alanlarına yakın dökülmesine karşı depremzedelerin dün başlattığı yaşam nöbetine jandarma ve çevik kuvvet polisi gaz sıkarak müdahale etti. 

Bir kadın gazdan etkilenerek baygınlık geçirirken, kolluk kuvvetleriyle vatandaşlar arasında itiş kakış yaşandı. “Çocuklarımız tehlikede. Depremden ölmedik, mikroptan öleceğiz” diye tepki gösteren depremzedeler “Köyümüzde moloz istemiyoruz” sloganları attı.

Bir depremzede, “Burada insanlar enkaz altındayken bu jandarmalar depremzedelere müdahaleye gelmişler. Herkes bilsin ki buradaki yaşam alanımızı savunacağız. Moloza, kansere geçit yok. Bu topraklar hepimizin. Depremzedeleri enkaz altında bıraktılar. Bugün depremzedelere TOMA yolluyorlar” diye tepki gösterdi.

Bir vatandaş ise, “Biz ailemizi düşünüyoruz, sizin yok mu? Siz gelip burada oturun bakalım ne olacak size? Lütfen bizi anlayın” dedi.

‘Vali size bu halkı ezin geçin katil mi olun dedi’

Depremzede bir kadın ise “Nefes alamıyoruz. Benim eşim kalp hastası. Biz enkazda yatacağız ama bunu yapmasınlar bize” derken bir başka depremzede ise, “Bizim çocuklarımız var, korkuyoruz. Enkazda paramız kaldı. Nereye gideceğiz. Kime sığınacağız. Sesimizi duyuracak kimse yok. Herkes bize yalan söylüyor” diye yakındı.

Başka bir kadın depremzede ise kolluk kuvvetlerinin müdahalesine ilişkin, “Vali size bu halkı ezin geçin katil mi olun dedi. Neden verdiği sözü yerine getirmiyor bu vali. Buraya molozların dökülmesini istemiyoruz. Burada astım hastası olanlar var. Çocuklar var. Çocuklarımızın geleceğini tehdit etmenize hiçbirinizin hakkı yok. Valili ‘katil olun’ emrini mi vermiş siz askerlere. Vali geçen hafta 300 araçtan sonra buraya döküm yapılmayacak sözü verdi. Hani nerede?” diye yakındı.

Müdahale görüntüleri ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir